22.05.2020

За спостереженнями HPLGBT за останні роки значно збільшилася кількість трансґендерних людей, які вживають різні хімічні речовини неін'єкційним шляхом, в результаті чого їх сексуальна поведінка стає більш ризикованою та значно зростає ймовірність інфікування на ВІЛ.

У відповідь на вкрай замалу кількість досліджень, пов'язаних з вживанням психоактивних речовин серед ЛГБТІ+ ми провели аналіз наркоситуації в рамках цього опитування[01], який свідчить про те, що в нашій державі, в умовах реформ та розвитку демократичних процесів, українське суспільство все ще не готове відмовитися від заборонних та каральних норм щодо до проблем, пов'язаних з ПАР/НПАР. У той же час, на жаль, все ще не існують адекватні інтервенцій, включаючи програми зі зменшення шкоди, що відповідають потребам трансґендерних, небінарних, квір-персон та інтерсекс людей, які вживають наркотики.

Респонденти опитування підтвердили, що незважаючи на всі зусилля з подолання стигматизації, в суспільстві все ще поширена несприятлива модель: "наркомани – це абсолютне зло", що згубно позначається на правах людей, що вживають наркотики та їх доступу до охорони здоров'я. Також дане опитування свідчить про тісну взаємодію між збільшенням числа випадків ВІЛ-інфікування серед цільових груп опитування та їх практиками хімсексу. Опитування підтвердило існування підвищених ризиків інфікування вірусними гепатитами, ІПСШ та наявність інших негативних наслідків серед досліджуваних груп, таких як хімічна залежність, а також специфічний вплив ПАР/НПАР на сексуальне та ментальне здоров'я.

Саме опитування стало можливим тільки завдяки щедрій підтримці Фонду екстреної допомоги ключовим співтовариствам регіону Східної Європи та Центральної Азії. При його проведенні нам допомагали самі представники спільноти, оскільки навіть при написанні проектної діяльності ми спиралися на місцевих активістів HPLGBT, які добре знають місцеву ситуацію та мають сильні зв'язки з цільовими групами. Висока залученість інтерв'юерів та респондентів як й очікувалось відбулась в Києві, Дніпрі, Одесі та Харкові.

Найнесподіваніше в цій роботі було те, що часто респонденти свій досвід вживання наркотиків не пов'язують із наркотичною залежністю, навіть коли для досягнення одного й того ж стану доводиться весь час збільшувати дозу. Більш того, незважаючи на всю небезпеку практик хімсексу, багато хто заявляє що їх повністю влаштовує їх спосіб життя. Одна з перших хто про це говорила транс секс-працівниця, яка нам дуже допомагала в охопленні респондентів, й до речі яка запропонувала приєднається до Дня рівності трансґендерних людей[02], вона говорила "Так, я приймаю стимулюючі наркотики для сексу, та знаєте що – мене все повністю влаштовує! ..." .

Головна причина того, чому стимулятори амфетамінового ряду отримують все більшу популярність в якості секс-наркотика, це тому, що під їх впливом люди відчувають покращення настрою, підвищення уваги та здатність до концентрації, а також відчувають почуття впевненості й комфорту, що дозволяє з легкістю подолати бар'єри в бесіді з клієнтами. Деякі транс секс-працівники можуть відчувати сильне збудження, що дає їм можливість обслужити якомога більше клієнтів, однак таке явище можна розглядати як специфіку саме для цих груп, які досліджувались в даному опитуванні. Однак не всі розуміють, що під дією таких наркотиків, існують підвищені ризики зараження на ВІЛ, ІПСШ, гепатит С. У той же час в Україні доступ до таких видів наркотиків стає все більш високим, в зв'язку з новими моделями поставки – коли постачальник не зустрічається з покупцем, в народі така модель називається "закладки".

58% респондентів відповіли, що були схильні до ризикованих сексуальних практик. Це досить високий показник, та він тісно пов'язаний з тим, що 74% респондентів не захищались під час останнього хімсексу, який може призводити до травмонебезпечних сексуальних практикам, що в свою чергу супроводжує підвищення ризиків зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ.


[01] BRIDGE THE GAPS: HIV AND CHEMSEX. SURVEY USE OF PSYCHOACTIVE SUBSTANCES AMONG TRANSGENDER, NON-BINARY, QUEER AND INTERSEX PEOPLE.
www.HPLGBT.org/publish/HIV-CHEMSEX_survey/Drug_Report_en.pdf

[02] Trans Day of Equality.
https://www.facebook.com/HPLGBT/videos/390515225240308